חייגו עכשיו 054-5431398 או כתבו לנו ב-  

  1. דף הבית
  2. מי אנחנו
  3. יודאיקה בירושלים

360 3D


היכל הגוונים

מה שמכה בך בתחילה זו הצבעוניות והקישוטיות. ערוגות ערוגות של כיפות וכובעים על צבעים ומרקמים; טורים ושורות של טליתות וכיסויים - כולם על גוונים וסגנונות, בשורות ובמעגלים, יחידים ובודדים - על-פי כל נוסחה וחוג - כמו צילום אווירי של גן בוטני מפואר.

בלב שכונת מאה-שערים בירושלים ממוקם מה שהטביע את חותמו בעשור האחרון כ'היכל היודאיקה המודרנית'. 'ג'רוזלם יארמולקה' (כיפה ירושלמית) משמשת אפוא כמוקד רכישה פופולארי לתושבי העיר ומחוצה לה, והיעד האידיאלי עבור תושבי חוץ לארץ - המבקשים לרכוש מוצר יהודי רקום ותפור.
מה שהביא למקום ערך-מוסף בלתי ניתן לתחרות הוא המבחר האינסופי לכל מוצר. כל פריט ניתן למציאה על פי כל סגנון, טעם, מנהג, נוסח, מגזר וקהילה. מה שלא יכיל הקטלוג המודפס – יכילו האצטבות האינסופיות.


בהתחשב בשלל חנויות יהודיות המפארים את הריכוזים החרדים, הייחודיות המאפיינת את החנות היא היצירתיות והמקוריות המנחה את טעם המוצרים המשווקים בה ואת עבודות הסריגה והריקמה הנעשות בה על-פי הזמנות אישיות.שניאור ערנטרוי ייסד את המקום בעשר אצבעותיו. בתחילה התפרסם בקרב קהילתו המצומצמת, עד שבמהרה קבע את מפעלו בירושלים בקנה מידה ארצי, הכולל שיווק בינלאומי. אך מעבר לעניין הטכני שבהקמה, ניתן לומר שהוא האדם שלקח את עסק היודאיקה המודרנית עשרה צעדים קדימה. עם יצירתיות וחשיבה שמחוץ לקופסה הוא הגה מחדש את המושג 'נוי מצווה', וכמו טווה מחדש את כל מה שיתקשר לחפצי מצווה רקומים – במישורין ובעקיפין.
                       
בקומת החנות ייחשף המשוטט למגוון דוגמאות בכל סגנון אפשרי. כיפות על שלל סוגים ומידות; מעילים לספרי תורה; פרוכות במגוון סגנונות; טליתות לפי כל המנהגים; כיסויים מפוארים לחלות; נרתיקים לתפילין; תפילין מהודרות, מזוזות, בתי מזוזה, כסויים לבימה ועמוד חזן; עצי חיים וכתר לספר תורה מכסף; כריות לברית; מתנות ייחודיות; סטים לפסח; מגבות לנטילת ידיים ועוד.

מעל למתחם המכירה ממוקם מפעל היצור. בעזרת מכונות חדישות וצוות מיומן נעשות עבודות הריקמה והתפירה בליין קצבי ואינטנסיבי על כל שלבי הייצור. במפעל הם יוצרים גם כמויות רבות של מעילים ופרוכות וכיסויי בימה באיכות הגבוהה ביותר. הצוות מבצע את עבודתו על פי הזמנות אישיות הנמסרות בקומת הכניסה, ובה קובע הקונה את טעמו - מנוסח המילים, דרך הצבעים וחוט התפירה, ועד לבחירה אישית של גופן ושיבוץ – עד לפרטים הקטנים. אלו נעשים בטכניקות רקמה חדישות, הכוללים תלת מימד ופונקציות מחשב משוכללות. (לדף תהליך הייצור)

הרכישה בחנות נעשית בחבילה לפי כל צורך והתאמה. שם נמצא כל פריט, מה שחוסך התרוצצות יתר ושוטטות מיותרת בחנויות נוספות. יהודים שבאים לרכוש ספר-תורה יזמינו גם מעיל, כתר, רימונים, טס, עצי חיים ובין גברא לגברא. חתנים ימצאו לבוש יהודי מלא – מקיטל לחג, דרך גארטל ועד לטלית עם עטרה. כך גם סטים לשבת, לשמחות, בתי כנסת ועוד.

המוטו המלווה את ערנטרוי הוא ערך השירות והאמינות. כמו-כן היכולת המקצועית להבין ולבצע כל גימיק, הגיג או דגם על כל מוצר בד - אלו שהופכים את החנות, בין-היתר, למוקד עלייה למימוש רעיונות וקבלת השראה אמנותית. המזמין משרטט ומדריך את הצוות המקצועי איך הוא מדמה את המוצר המוגמר, ואלו מגישים לו הדמיה ממוחשבת, שלאחריה יכולים גם לעקוב אחר שלבי הביצוע ולחוות את שביעות רצונם.

מה שמביא את חנות המפעל לשוקקת חיים מבוקר עד ערב, ללא רגע דל, הוא האפשרות לרקום שם או כל כיתוב אחר על כיפות ובדים – במקום ולעיני הלקוח. היא הראשונה שכניסה את המושג לשוק החרדי, בעזרת צוות מקצועי הכולל דיילי שירות, גרפיקאים, תופרים מומחים ואנשי ביצוע כישרוניים.

ערנטרויי מספר על הזמנות מיוחדות שעלו על שולחנו במהלך עבודתו. בין היתר, יהודי שביקש להנציח על מעיל ספר-תורה איור של הקרון בו הובל לאושוויץ. באחת ההזמנות נשלחה אליו תמונה של בית הכנסת העתיק בהאמבורג, אותו התבקש לרקום בתלת מימד. "בקרוב עומדים להכניס את הפרוכת לאותו בית-הכנסת." משתף ערנטרויי.

בהזדמנות אחרת הגיע יהודי מברזיל והציג ספר תורה בן 300 שנה שגאל מאחת העיירות, ובקשתו הייתה לרקום מחדש את הדגם המקורי של המבנה, שבעיניו היה בעל מימד וחשיבות היסטורית. במסגרת עבודתו הכין ערנטרויי לאלפרד אקירוב (מבעלי רשת מלונות מצודת דוד וממילא) שקית לטלית ותפילין עם ריקמה של מצודת דוד בירושלים, בתעתיק מדויק.

בימים אלו עמל לרקום, על פי הזמנה אישית, כרית-הסבה לליל-הסדר עבור האדמו''ר מבעלזא. במסך הבקרה של מכונת ההדפסה מופיע שרטוט גרפי המצביע על 452 אלף תפרים שייעצבו את הרקמה שעל הכרית, בטכניקת תלת-מימד. "בהמשך," מגלה ערנטרויי, "תעוטר הרקמה באבני סברובסקי, והמוצר יהיה מרהיב עין כראוי לשולחן מלכים."

"ישנם גם לא מעט חברי כנסת, אדמו''רים, זמרים חרדים ואישים הנמנים על הלקוחות הקבועים של המקום." מגלה ערנטרויי. פעם באו אליו אנשי ביתו של הגר"ע יוסף כדי לרכוש עבורו מתנה, ובחרו בסט טלית ותפילין ייחודי שהיה רק לו להציע. כמו-כן זכה לרקום כיסוי מפואר לציונו של הרב מרדכי שרעבי זצ''ל. בנוסף לשורת האישים המקפידים לרכוש ב'ירמולקה', לפני מספר שנים זכה ערנטרויי במכרז שרכש ממנו 20 אלף כיפות שכללו הדפסה מיוחדת עבור בית חב"ד בנתב''ג.

מבחר הכיפות הוא עצום, בכל גודל ולכל גיל. עם סרט ובלי, 4 או 6 חלקים, שטוחות וגבוהות, שחורות וצבעוניות, מעור וממרקמים שונים, לפי כל ניואנס וסגנון, לימי שבת וחול. על הקונים נמנים מכל שכבות האוכלוסיה – מחסידים שמרנים ועד לסרוגים מהציונות הדתית.

"אלפים רבים מקפידים לרכוש כיפה רק בג'רוזלם יארמולקה" טוען ערנטרויי, "הסיבה לכך לא טמונה רק בהיצע והמגוון הרחב, אלא גם בעובדה שהכיפות הן תוצר של עבודת יד יהודית איכותית בארץ ישראל. כל העובדים שלי, החל מהגרפיקאים והתופרים ועד לנותני השירות – כולם חרדים ויראי שמים, וזה ערך חשוב לאנשים."

מיוחד לראות שגם לאוכלוסיית התינוקות וילדי החלאק'ה החובשים לראשונה כיפה, נמצא גם היצע ע''פ כל פרמטר אפשרי. לשירות ההורים ועולליהם מוצבים כיפות עם סקוץ' או קליפסים התפורים לכיפה המונעים את החלקתה מהראש. כך גם מבחר ציציות מדוגמות ומאוירות לילדים בשנותיהם הראשונות.

"תושבי חו"ל קונים כיפות כמזכרות לאירועי בר-מצווה, חתונות ואירועים." משתף אחד העובדים, "הם מבקשים לרקום את שמו של חתן בר-המצווה או את שמות החתן והכלה על הכיפה, ומחלקים לאורחים למזכרת."

גם ארגונים ומוסדות מזמינים סיטונאית ב'ירמולקה'. החל מכובעי מצחיה חרוטים בלוגו וכיתוב אישי, וכלה בהדפסות מוכתבות ומאוירות. "הכנו כובעי מצחיה לאיחוד הצלה, לזק"א, למשמחי לב ועוד." משתף ערנטרויי, "אחת ההזמנות המיוחדות הייתה עבור ילדים חולים ששיערם נשר ונזדקקו לכיפה גדולה שתכסה את ראשם היטב. הילדים קיבלו כיפה מתאימה שעל כל אחת ואחת נרקם שמו של הילד, בנוסף ללוגו של הארגון." לא מזמן הוזמנה אצלהם מלאכת מחשבת ייחודית שביצעו עבור ישיבת מיר, וכללה מפות לחָלות עם האיור המדויק של בנין הישיבה.

 

"באים אלינו לקוחות מכל העולם." מספר ערנטרויי, "כולל מדינות מרוחקות מאד. יש לנו לקוחה מהרפובליקות האפריקאיות שעשתה אצלנו כמה וכמה הזמנות של כיפות מיוחדות, כאשר על כל אחת רקמנו את סמל המדינה, דגל המדינה ואת שמו של הנשיא. כל נשיא מדינה מתוך מדינות הרפובליקה קיבל מתנה כזו."

מה שמהווה גושפנקה לדבריו של ערנטרויי היא העובדה שלא רק בישראל, אלא בכל מקום יהודי בעולם, הכולל מאות מוקדים, מוסדות, קהילות יהודיות, בתי כנסת באירופה, חצרות אדמו''רים, בתי רבנים ואירועים יהודיים– ניתן להיווכח ולהיחשף ליצירות ומלאכות מפעימות מבית היוצר של ה'ירמולקה הירושלמי'.

 

אחד מסממני הזיהוי שהטביעו ערנטרויי וצוות המפעל הוא השקית הצהובה העמידה, שמיתגה את החנות ומעניקה לה סימן היכר בכל מחוז יהודי. השקית האיכותית בולטת מאד גם בקרב צעירים המשתמשים בה אחר הקניה למנשא חפציהם האישיים או התפילין.

 

גם אנשים רחוקים מתורה ומצוות מרבים לבקר בחנות. "הם מגיעים כדי לרכוש כיפות לאירועים, לביקורים, ובמקרים רבים הם יוצאים עם מוצרים יהודיים נוספים הכוללים סט מלא של טלית, תפילין, כיסויים ומפה לחלות. לא אחת ראיתי גם יהודים שנכנסים לחנות גלויי ראש ויוצאים מכאן חבושים בכיפה וציצית. זה משמח ומרגש מאד" מסכם בעל הבית.

 

3 דקות מבראשית

פטנט חדשני עולה על במות בתי הכנסת: גלילה מהירה שתחסוך מכולנו הפסק בין קריאה לקריאה

שנים ארוכות תרו ראשי מכוני הסת"ם בארץ ובעולם אחר פתרון יעיל לגלילת ספרי-התורה בדרך יעילה שתשמור על בטחון הספר, ותחסוך את ההפסקים הארוכים הנובעים מזמן הגלילה לבעל קורא ולמתפללים. אחר עמל ופיתוח תוך חשיבה לפרטים הקטנים, ובשיתוף עם מכוני סת"ם וגבאֵי בתי-כנסת, מציגה חברת 'כליל' פטנט מוגמר של "עצי חיים כליל", המסייעת לגלול את הספר מתחילת "בראשית" ועד לסופו - "לעיני כל ישראל" - בכ-3 דקות.

ג'רוזלם יארמולקה מציג למכירה את המוצר הייחודי - "עצי חיים כליל עם פטנט הגלילה החדש" – הנחשב להפתעה גדולה בריכוזים היהודיים בארץ ובעולם ואף זוכה בעת האחרונה לביקוש לא רגיל. בחנות ניתן להתרשם למוצר החדש – בדגמים שונים - המייעל את הקריאה בתורה ומקצר את זמן הגלילה, כמו קפיצת דרך מופתית.  

כלי ההעזר החדש מונח על גבי הבימה בצורה כזו שידיות הספר לא זזות ממקומן, ועל ידי סיבובן נגלל הספר בקלות ובמהירות, ללא גרימת נזק לקלף. שלמות הקלף נשמרת, ונמנעים תזוזת והחלקת הספר או שחיקת האותיות, מה שגם שומר על שלמוּת הכיסוי מכל בלאי אפשרי.

הפטנט עלה בימים אלו על שולחנם של גדולי ישראל, אשר הוקסמו מהרעיון והביעו התפעלות, ואלו העניקו את ברכתם והמלצתם.
logo בניית אתרים